O nama
Udruženje Presto
Udruženje „Presto“ je osnovano u novembru 2020. godine u cilju ostvarivanja
delatnosti formalne i neformalne muzičke edukacije dece i mladih, promovisanja
umetničke muzike kroz različite kreativne muzičke radionice, javne nastupe, i
druge informacione tehnologije, ostvarivanje saradnje sa drugim kulturno
umetničkim i obrazovnim institucijama, organizacijama i udruženjima radi
ostvarivanja cilja vezanog za unapređenje socijalnih, društvenih, i kulturnih
vrednosti.
Osnivače udruženja predstavlja grupa mladih, akademski obrazovanih
muzičara – umetnika i pedagoga koji su sa zajedničkim ciljem osnovali udruženje
namenjeno neformalnoj i formalnoj edukaciji dece i mladih.
Muzičke radionice Presto
Presto tim
Rukovodioci i PredavačiDimitrije Beljanski
👉 Dimitrije Beljanski – direktor udruženja, profesor klavira i tvorac kreativnih ideja koje čine Presto autentičnim mestom u kojem polaznici mogu da se upoznaju sa njihovim muzikalnim, izvođačkim i stvaralačkim sposobnostima. 🎶
🙋♂️ Dimitrije Beljanski je rođen u Novom Sadu 1995. godine. Pohađao je srednju muzičku školu „Petar Krančević“ u Sremskoj Mitrovici na odseku za klavir.
🎼 Završio je osnovne i master studije na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu,
na studijskom programu: muzička pedagogija 2020. godine, kao i master studije kompozicije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu 2021. godine.
🎓 Trenutno je student doktorskih studija AUNS u klasi prof. Aleksandre Vrebalov.
🎼 Osvojio je brojne nagrade kao što su: 2015. godine na Međunarodnom studentskom takmičenju komplementarnog klavira u Nišu; 2016. godine prva nagrada na Festivalu Isidor Bajić, u kategoriji uporedni klavir, a na istom takmičenju osvojio je specijalnu nagradu za najbolje autorsko delo sa kompozicijom „Rondo koji to nije“. Pored toga, osvojio je i prvu nagradu u kategoriji klavirski duo na Međunarodnom pijanističkom takmičenju „Banjalučki bijenale“. Kao bivši član ADNM nastupao je u Kaselu (Nemačka) na festivalu Minimalne muzike i u Nišu na festivalu NIMUS.
🎹 Učestvovao je u mnogim muzičkim projekatima i aktivan je član i rukovodilac muzičog kamernog sastava Pneuma.
🌠 Organizator je mnogobrojnih autorskih projekata i koncerata poput: Koncerta u mraku, imerzivne predstave u okviru Kaleidoskopa kulture “Alisa u zemlji čuda” 2021; Kaleidoskop kulture “Savremeni srpski kompozitori” 2022; projekat “Muzika i ples” – udruženje Presto 2022; koncert “Savremeni srpski kompozitori” u okviru projekta “Dolazimo” u organizaciji Opnesa 2023;…
🎶 Komponovao je muziku za: projekat u okviru Kaleidoskopa kulture “Plovidba” 2020; koreodramu “Rašivanje-Živa instalacija” 2020; Mjuzikl “Tri” – u organizaciji Viva Dance Academy 2022; za predstavu Srpskog narodnog pozorišta “Jevanđelje po Dostojevskom” u režiji Jerneja Lorencija 2023; za predstavu pozorišta mladih u Novom Sadu “Bogojavljenska noć” Vilijama Šekspira u režiji Ivana Vanje Alača 2023;
Nina Henig Beljanski
👉 Nina Henig Beljanski – profesorica violončela i solfeđa, a ujedno osnivač i rukovodilac Muzičkih radionica Presto 💛
🙋♀️ Nina je rođena 1994. godine u Subotici, gde je stekla osnovno i srednje muzičko obrazovanje na vokalno-instrumentalnom smeru, odsek: violončelo.
🎼 Završila je osnovne i master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 2020. godine, na studijskom programu: muzička pedagogija. Poslednji semestar master studija je završila u okviru programa studentske razmene Erasmus+ u Nemačkoj, u Ludvigsburgu na “Pedagogische Hochschule Ludwigsburg”.
Tokom studija stekla je iskustvo u radu sa decom predškolskog i školskog uzrasta, a potom kao nastavnik solfeđa i teorije muzike na zameni u školama: OMŠ “Petar Konjović” u Bečeju, OMŠ “Josip Slavenski” i SMŠ “Isidor Bajić” u Novom Sadu;
⭐ Član je kamernog sastava Pneuma, a pored toga je idejni tvorac i nekadašnji rukovodilac sastava Mešap.
🎶 Učestvovala je u mnogobrojnim projektima, među kojima su: Vivaldijevi tragovi (2017), Stvarajmo zajedno (2018), Izvuci iz mene (2018), Piano city (2018), Lern festival PH Ludwigsburg (2019), “Hrana za uši” – Dunavska sonata (2020), “Zrna” – Dunavska sonata (2021/2022/2023).
🎻 Kao član kvarteta Pneuma učestvuje na predstavi u Srpskom narodnom pozorištu – “Jevanđelje po F. M. Dostojevskom” u režiji Jerneja Lorencija (2023). i u Pozorištu Mladih na pozorišnoj predstavi u režiji Ivana Vanje Alača “Bogojavljenska noć” (2023);
💛 U okviru Muzičkih radionica Presto organizuje projekte, koncerte i radionice različitog edukativnog sadržaja za decu i mlade. Sa velikom ljubavlju pristupa svom radu i uživa da deli svoje znanje sa svima koji žele da uplove u svet muzike 🎵
Miloš Milivojević
👉 Sa zadovljstvom vam predstavljamo profesore muzičkih radionica Presto 💛 🎶
🙋♂️ Miloš Milivojević, prof. gitare – rođen je 1991. godine u Valjevu. Osnovno muzičko obrazovanje stekao je u Kruševcu, u klasi Olivere Anđelić – Marković i Marka Lazarevića. U Kruševcu je upisao i srednju muzičku školu “Stevan Hristić”, a nakon drugog razreda prešao je u srednju muzičku školu “Dr Vojislav Vučković” u Beogradu u klasi profesorice Milkice Ponjavić.
🎓 Nakon završene srednje muzičke škole upisao je Akademiju umjetnosti u Banjaluci u klasi profesora Mr Zorana Krajišnika, u čijoj klasi je završio osnovne studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Master studije za izvođačke umetnosti – odsek gitara, upisao je u Nišu u klasi prof. Mr Vesne Petkoviċ.
🎶 Usavršavao se kod brojnih eminentnih svetskih profesora i svirača, kao što su Pavel Štajdl, Zoran Dukić, Marcin Dilla, Marta Masters, Roberto Ausel, Hubert Kepel.
🏅 Miloš je osvojio veliki broj međunarodnih i republičkih nagrada u zemlji i regionu: III nagrada na Guitar art festivalu u Beogradu 2006. godine; I i II nagrada na republičkom takmičenju u Beogradu; II nagrada na Guitar open festivalu u Subotici 2010. godine; II nagrada na Vart-u 2012. godine; III nagrada na Naissus guitar festivalu u Nišu 2016. godine.
🎸 Nastupao je u Srbiji i regionu u na raznim manifestacijama u Kolarčevj zadužbini, na FMU u Beogradu, Etnografskom muzeju, Banskom dvoru u Banjaluci, muzeju Vojvodine u Novom Sadu, dvorcu kralja Nikole u Baru, u sali Simfonijskog orkestra u Nišu, na danima kulture u Trebinju, Svjetskom danu muzike u Banjaluci i dr.
👨🏫 Zaposlen je kao profesor gitare u Osnovnoj muzičkoj školi u Vrbasu i učestvuje kao žiri u različitim takmičenjima i festivalima gitare osnovnih muzičkih škola.
🎸 U okviru muzičkih radionica Presto, prof. Miloš priprema decu za polaganje ispita, javne nastupe i takmičenja prilikom čega ostvaruju izvanredne rezultate 🏆👏
Čedana Đokić
Čedana Đokić – profesorica harmonike i radionica za najmlađe poseduje neverovatnu kreativnost kojom nastoji da u svoje časove muzike implementira segmente drugih umetnosti i nauke poput slikarstva, plesa i matematike i na taj način program radionica čini deci mnogo zanimljivijm i zabavnijim.
💁♀️ Čedana je rođena 1993. godine u Beogradu gde je stekla osnovno muzičko obrazovanje na odseku za harmoniku u muzičkoj “Davorin Jenko”, potom u Muzičkoj školi “Isidor Bajić” u Novom Sadu. Završila je gimnaziju “J.J. Zmaj” u Novom Sadu, nakon čega je upisala Fakultet tehničkih nauka.
🎼 Pored sviranja harmonike svoj talenat iskazuje kroz pevanje i komponovanje, slikarstvo, pisanje poezije. Osvojila je mnogobrojne nagrade od kojih izdvaja: Nagradu za napisanu poeziju “Pošalji osmeh”(2002) koju potom poklanja je deci; Na konkursu “Kosovski božuri” – II mesto za dve poezije (2007); Na Festivalu Frankofonija – I nagrada za vokalno instrumentalnu izvedbu i scenski nastup (2009).
🎤 Član je muzičkog sastava “Hercenšlus” sa kojim je snimila prvi CD “Čaj sa medom” kantautora i šefa benda. Neki od značajnijih nastupa sa bendom su: Jazz festivalu Nišville (2022), Vinkovačka jesen, (2023.) “Pesmi za Evroviziju” (2023); “Tamburica festival” (2023).
🎶 Kao kantautor (kompozitor i tekstopisac), stvara svoju muziku spajajući različitie žanrove muzike koju izvodi pevajući i svirajući na harmonici. Nastupala je na mnogobrojnim manifestacijama, festivalima, i koncertima: “Exit” (2022) Gospojinski dani u Novom Bečeju (2022), FAMUS, 23 Festival uličnih svirača (2023); “Studentsko ljeto” Maglaj (2023), “Zlatni glas” u Rekovcu Levač. Kao samostalni umetnik snimila je par svojih pesama sa video spotovima – “Ključ” i “Karta za EXIT”.
Umetničko ime Divna Forest je izabrala sa idejom i željom da predstavi onu divnu stranu svih nas koji hranimo i gradimo zajedničku snagu u obliku šume koja stalno raste.
🎵 Čedana je član muzičkih radionica “Presto” od školske 2022/23. godine, kao predavač harmonike i radionica za najmlađe.
Tamara Knežević
👉 Tamara Knežević – profesorica klavira koja sa iskrenim uživanjem pristupa radu sa decom i uz veliki osmeh dočekuje svoje učenike na časovima muzičkih radionica Presto. Uz veliku posvećenost im na kreativan način prenosi znanje u savladavanju tehnike sviranja klavira 🎹 ❤️
🙋♀️ Tamara Knežević je rođena 1993. godine u Pančevu, gde je završila osnovnu muzičku školu ,,Jovan Bandur’’ na odsecima za klavir i solo pevanje, a potom i srednju muzičku školu na teoretskom odseku.
🎓 Osnovne i master akademske studije kompozicije završava na Akademiji umetnosti, Univerziteta u Novom Sadu, gde je trenutno završna godina doktorskih akademskih studija na studijskom programu za kompoziciju.
🎼 Njena muzika obeležila je mnoge svečanosti. Kao izvođač i kompozitor, učestvovala je i bila nagrađivana na različitim konkursima, majstorskim radionicama i festivalima (Međunarodni festival umetnosti Ruid al Sud, Sarajevo Sonic Studio, Komp Art, CESAM, Festival za novu muziku Gradilište, Rossi fest, Eufonija… Na Festivalu pijanizma u Nišu, nagrađivana je kao izvođač, a dobitnik je i nagrade za autorko delo, kompoziciju ,,U sobi radoznalog dečaka’’).
🎵 Autorsku zbirku njenih radova ,,Izbor kamernih kompozicija 2014. –2016.” štampalo je Udruženje kompozitora Vojvodine 2017. godine. Kompozicije ,,What Lies Behind the Wind” za flautu, violončelo i klavir i ,,Susret”; za mešoviti hor, objavljene su na kompakt disku Novosadske kompozitorke No. 2 SFO (Re)konekcija, ur. Branke Parlić, 2021. godine. Kao stipendistkinja, od 2019. godine angažovana je u Muzikološkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu, gde je bila učesnik i član organizacionog odbora za više nacionalnih i međunarodnih naučnih skupova. U izdanju Muzikološkog instituta objavljeno je nekoliko njenih radova.
🎶 Učestvovala je kao izvođač i bila je jedna od organizatora koncerata za decu ,,Pesme iz Diznijevih crtaća’’ za prikupljanje humanitarnih donacija, u okviru Muzičke omladine Pančeva, a radila je i kao profesor ,,Muzičkih oblika’’ u srednjoj muzičkoj školi ,,Isidor Bajić’’ u Novom Sadu.
Petra Leona Matiša
👉 Petra Leona Matiša – profesorica pevanja koja rado prenosi svoje bogato pevačko iskustvo i znanje o vokalnoj tehnici na decu i omladinu ❤️
🙋♀️ Vera je rođena 1991. godine u Subotici. Muzičko obrazovanje je stekla na Fakultetu Muzičke umetnosti u Beogradu, na smeru Džez pevanje.
🎶 Njeni istaknuti nastupi uključuju: Džez maraton Novosadskog džez festivala (2019. god.); Džez za DŽ u okviru Beogradskog džez festivala (2019.); Beogradski džez festival (2014.) i brojne druge.
🎼 Pored izvođačke karijere, stekla je iskustvo u oblasti vokalne pedagogije kao saradnik u nastavi Džez hor (2016 – 2019.) na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu gde je vodila Džez hor pored doc. Vesne Petković.